Înapoi la știri

Toate cărțile de identitate din România expiră pe 3 august 2031

14 Oct 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu

Toate cărțile de identitate din România expiră pe 3 august 2031

Cărțile de identitate emise în România pentru persoanele cu vârsta de peste 25 de ani vor expira pe 3 august 2031. După această dată, cetățenii vor putea folosi o carte electronică de identitate europeană, care va avea dimensiunea unui card bancar. Noua carte electronică va înlocui și cardul național de sănătate.

Ministerul de Interne a emis un comunicat în care se menționează: „De la data începerii proiectului cărții de identitate electronice (02.08.2021) și până la finalizarea implementării acestuia la nivel național, toate cărțile de identitate simple (buletinul) vor avea termen maxim de valabilitate 03.08.2031”. Această reglementare respectă prevederile Regulamentului (UE) 2019/1157 al Parlamentului European și al Consiliului, adoptat pe 20 iunie 2019, care vizează îmbunătățirea securității cărților de identitate în Uniunea Europeană.

Publicitate

Cărțile de identitate emise înainte de intrarea în vigoare a regulamentului european vor rămâne valabile până la data de expirare specificată pe document, dar nu mai târziu de 3 august 2031. Schimbările sunt menite să crească securitatea documentelor de identitate și să unifice standardele pentru cetățenii Uniunii Europene.

Ministerul de Interne a anunțat că se află în stadiul final al dezvoltării infrastructurii necesare emiterii noii „Cărți Electronice de Identitate” (CEI). Aceasta va conține funcții de autentificare în sistemele informatice ale administrației publice, inclusiv în sistemul IT al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, conform oficialilor MAI.

Pentru a fi la curent cu cele mai recente informații, cetățenii sunt invitați să se alăture comunității de pe pagina de Facebook a ministerului și să urmărească noutățile pe canalul de Whatsapp și Telegram.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe