Înapoi la știri

ANAF scoate la licitație terenurile deținute de Elena Udrea în Călărași

07 Jul 2025
3 minute min
Andrei Miroslavescu

ANAF scoate la licitație terenurile deținute de Elena Udrea în Călărași

Autoritatea Națională a Fiscului (ANAF) a decis să pună în vânzare 40,2 hectare de teren agricol aflate în proprietatea fostei politiciane Elena Udrea, în județul Călărași. Licitația are o valoare de pornire de 1,9 milioane de lei și cuprinde parcele distribuite în trei comune din apropiere de Nana: Sohatu, Sărulești și Gurbanesti, potrivit sursei profit.ro.

Conform informațiilor, terenurile sunt împărțite în 19 parcele și au fost scoase la licitație pentru recuperarea unor sume datorate de Elena Udrea. Potrivit sursei, aceste terenuri sunt în zonă pentru a fi recuperată o sumă importantă atât de către DNA, cât și de statul român sau diverse administrații fiscale.

Publicitate

Citează newsbv.ro, Elena Udrea a avut afaceri agricole nesatisfăcătoare, deși a încercat să extindă și să cumpere mai multe terenuri. Fosta politiciană a declarat anterior: „Foarte prost au mers afacerile. Le-am închiriat pentru că sunt risipite, cate un hectar, cate doua în tot județul. Nu știu ce fac cei care le-au închiriat. Era de succes dacă aș fi continuat să achiziționez terenuri, dar așa, cu cele 40 de hectare imprăștiate, nu prea mergea.”

Aceasta nu este prima dată când bunurile Elenei Udrea sunt scoase la licitație. La finalul anului 2024, ANAF a planificat să vândă 25% din acțiunile EuroHotels Grivița, care aparțineau fostei parlamentare. În plus, în 2023 și 2024, autoritățile fiscale au încercat să valorifice un teren din zona Straulesti, după ce în 2012 au mai fost scoase la vânzare două mașini și mai multe terenuri din apropierea lacului Straulesti.

De asemenea, Elena Udrea execută o pedeapsă de șase ani de închisoare la penitenciarul pentru femei de la Târgșorul Nou, fiind condamnată definitiv pentru luare de mită și abuz în serviciu în Dosarul "Gala Bute".

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe