Înapoi la știri

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

03 Jun 2026
2 minute min
Maria Simionescu

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

👉 Manifestarea organizată de sindicaliști pentru salarizare

Protestul este generat de faptul că sindicaliștii susțin că pentru mai mult de jumătate din salariați, „veniturile vor fi plafonate sau chiar vor scădea”. Mii de angajați din județe precum Brașov, Arad, Sălaj, Cluj, Maramureș, Satu Mare, Constanța și Iași anunță pe rețelele de socializare că se îndreaptă către Capitală pentru a participa la această manifestație organizată de Federația Sanitas.

Publicitate

În Piața Victoriei, angajații din sistemul sanitar sunt așteptați să picheteze Parlamentul, iar protestul este autorizat să debuteze la ora 10.00. Sindicaliștii accentuează că, în loc să asigure creșteri salariale, „acest proiect riscă să producă exact efectul opus”.

👉 Critici privind echitatea și completitudinea noii legi

Reprezentanții sindicaliști argumentează că noul proiect de lege este „inechitabil”, afirmând că „nu tratează echilibrat categoriile profesionale și creează noi diferențe și noi nedreptăți în sistem”. De asemenea, aceștia subliniază că proiectul este „incomplet” și că există categorii de salariați care au fost „pur și simplu omise”.

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a prezentat recent acest proiect de lege, care a fost supus dezbaterii publice, însă reacțiile critice din partea mai multor categorii profesionale nu au întârziat să apară, generând astfel protestele anunțate de SANITAS.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sanatoriul de Nevroze din Predeal, principalul centru de tratament psihiatric

Aproape o mie de pacienți psihiatrici primesc anual tratament la Sanatoriul de Nevroze din Predeal, singurul centru public din România dedicat persoanelor cu tulburări psihice. Acest sanatoriu oferă servicii esențiale pentru sănătatea mentală a pacienților din întreaga țară.

Acasa Recente Radio Județe