Înapoi la știri

Liderul sindical Noni Iordache a anunţat că angajații guvernului protestează pentru salarii mai mari!

21 May 2024
2 minute min
Andrei Miroslavescu
Angajații din aparatul de lucru al Guvernului sunt în grevă japoneză și cer majorări de salarii. Potrivit liderului sindical Noni Iordache, angajații cer salarii mai mari și declară că se simt disciminați. Aceștia au început lunea trecută un protest spontan, nemulțumiți de faptul că nu le-au fost soluționate revendicările salariale.
Publicitate
Reamintim că luni, zeci de angajați din aparatul de lucru al Guvernului au protestat în fața Palatului Victoria. Liderul sindical, Noni Iordache, a explicat că aceștia își doresc majorări salariale, deoarece se consideră "vârful administrației". "Vorbim de cancelaria prim-ministrului, Secretariatul General al Guvernului, ANAP (agenția națională de achiziții publice), controlul corupției din partea premierului. Din 2015 și până acum, aceștia nu au mai beneficiat de nicio majorare salarială, cu excepția celei de 5% din decembrie", a declarat Iordache la momentul respectiv. Potrivit acestuia, media veniturilor pentru această categorie bugetară este de aproximativ 5000 de lei net. "Este un deficit foarte mare de personal, oamenii pleacă, profesioniștii se orientează spre sectorul privat", a adăugat liderul sindical. Anunțul grevei japoneze vine după ce viceprim-ministrul, Marian Neacsu, a promis că se va pune în transparență decizională ordonanța de urgență privind majorarea salarială. Însă, potrivit lui Iordache, acest lucru nu s-a întâmplat. Protestul are loc în timp ce premierul Marcel Ciolacu este în plină campanie electorală. Așadar, acești angajați din aparatul de lucru al Guvernului cer majorări salariale, în condițiile în care "guvernul nu a avut niciodată interesul să rezolve această problemă", după cum declară liderul sindical. Sursa: g4media.ro
Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe