Înapoi la știri

Alertă în sistemul medical: spitalele se confruntă cu o avalanșă de pacienți cu probleme digestive

25 Jul 2024
2 minute min
Andrei Miroslavescu

Alertă în sistemul medical: spitalele se confruntă cu o avalanșă de pacienți cu probleme digestive

Un val de pacienți cu afecțiuni digestive îngrijorează autoritățile din domeniul sănătății. Medicii trag un semnal de alarmă, îndemnând populația să fie vigilentă la simptomele neplăcute. Se pare că sursa acestor probleme ar fi consumul de alimente necorespunzătoare, mai ales în vreme de vacanță, când acestea sunt predominant vândute în localurile aglomerate din zonele turistice.

Cei mai afectați de aceste probleme ar fi copiii. Anul trecut, în weekendul trecut, peste 100 de copii s-au prezentat la spitalele de pediatrie, iar cazuri severe au fost raportate și de unitățile de primiri urgențe de pe litoral și din zonele montane. Dr. Virgil Mustață, medic primar în boli infecțioase, a declarat: "O toxiinfecție alimentară banală poate cauza diverse simptome, precum diaree, grețuri, vărsături sau colici abdominale, care pot evolua în direcții severe dacă nu se intervine rapid, mai ales în cazul persoanelor cu sistem imunitar slab."

Publicitate

Medicii continuă să sublinieze importanța alegerii cu atenție a locurilor de alimentație. În ultimele zile, zece localuri de pe litoral au fost închise definitiv, iar zeci de altele au avut autorizația suspendată. Inspectorii pentru Siguranța Alimentelor au efectuat controale la peste 1000 de restaurante, aplicând amenzi de peste 1,6 milioane de lei pentru nereguli în ceea ce privește igiena și temperatura de păstrare a alimentelor. De asemenea, un hotel din Eforie Nord a fost închis complet.

Această situație reiterează necesitatea de a respecta standardele de siguranță alimentară atât pentru sănătatea turistilor, cât și a localnicilor.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe