Înapoi la știri

Ministrul Sănătății a declanșat un control național extins și reforme majore în DSP-uri

17 Dec 2025
5 minute min
Simona Stan

Ministrul Alexandru Rogobete a anunțat declanșarea celui mai amplu control național din ultimii 30 de ani, după două decese grave în clinici private. Peste 20 de unități au fost deja închise, iar alte 30 sancționate, în cadrul unei acțiuni care vizează sălile de operație din întreaga țară. Rogobete pregătește și o reorganizare importantă a Direcțiilor de Sănătate Publică (DSP), menită să asigure o inspecție sanitară mai rigorosă și independentă, conform informațiilor transmise de %source%.

👉 Tragedii în clinici medicale au declanșat reacții ferme

Două tragedii au generat o reacție fermă din partea ministrului Alexandru Rogobete. Pe 10 octombrie, o femeie de 29 de ani a decedat după naștere la o clinică din Constanța, iar pe 13 noiembrie o fetiță de doi ani a murit într-o clinică stomatologică din București. Aceste cazuri au scos la iveală existența unor centre medicale care funcționau fără autorizație sanitară, situație ce a determinat măsuri imediate din partea autorităților.

Publicitate

„Imediat după aceea, a doua zi, declarațiile mele au fost foarte ferme și clare. Inspectorii mei mi-au transmis un lucru cert, că acea clădire nu avea autorizație sanitară de funcționare. Îmi aduc aminte că avocatul clinicii mă contrazicea că nu e adevărat. Mă bucur că, ieri, clinica a făcut un comunicat public în care a confirmat că acel sediu nu avea autorizație sanitară„, a declarat Alexandru Rogobete într-un interviu televizat.

👉 Măsuri și sancțiuni după controale naționale extinse

După tragedia din Constanța, ministrul Sănătății a demis în 24 de ore întreaga conducere responsabilă, inclusiv directoarea DSP locală, care a contestat decizia în instanță, dar a pierdut procesul. Ulterior, a fost organizat cel mai amplu control din ultimii 30 de ani, care a vizat toate clinicile private ce au cel puțin o sală de operație.

„Raportul acela extins nu a apărut după clinica de stomatologie, ci după cazul de la Constanța, acea maternitate privată care funcționa și ea fără aviz sanitar și care, spre surprinderea mea, a fost avizată și reavizată ani la rând de către Direcția de Sănătate Publică din Constanța, deși lucrurile nu erau în regulă. În 24 de ore, am demis tot ce era de demis și pe toți cei responsabili. Doamna director a DSP m-a dat și în judecată, dar a pierdut procesul în această săptămână”, a explicat ministrul.

În perspectiva îmbunătățirii controlului sanitar, Rogobete propune o reformă profundă pentru cele 41 de Direcții de Sănătate Publică din țară, prin care inspecția sanitară să fie scoasă de sub conducerea directorilor locali și să fie plasată direct sub coordonarea Inspecției Sanitare de Stat din cadrul Ministerului Sănătății.

„Când am spus că vreau să reformăm DSP-urile și să le reorganizăm, nu m-am referit că vreau să dăm oameni afară sau să le închidem. O idee pe care o avem – și care pare agreată și susținută – este ca inspecția sanitară din cadrul DSP-urilor să intre sub coordonarea Inspecției Sanitare de Stat din Ministerul Sănătății, să nu mai fie în subordinea directorului executiv. Separăm apele”, a detaliat Rogobete, anunțând că actele normative aferente planificate pentru primul trimestru al anului 2026 vor reglementa acest proces și vor aduce debirocratizare în activitatea administrativă a DSP-urilor.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe