Înapoi la știri

Pompierii brașoveni s-au întors din misiunea de salvare din Spania

29 Aug 2025
2 minute min
Ion Ionescu

Pompierii brașoveni s-au întors din misiunea de salvare din Spania

Cei 17 pompieri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Tara Bârsei” din Brașov, care au participat la stingerea incendiilor din Spania, s-au întors în țară. Ei au fost sub comanda locotenent-colonelului David Valeriu, prim-adjunct al inspectorului șef al ISU Brașov, desemnat comandant al modulului național.

Publicitate

Potrivit IGSU, cei 51 de pompieri români, printre care se numără 17 pompieri din Brașov, 2 ofițeri și 15 subofițeri, au acționat timp de o săptămână pentru a ajuta autoritățile spaniole în lupta cu incendiile de vegetație uscata. Misiunea a avut loc între 21 și 28 august, iar intervențiile au avut loc în mai multe regiuni din Galicia, precum Ourense, Monterrei, Lugo și Vilarino de Conso, unde condițiile de teren au fost dificile din cauza temperaturilor extreme, a lipsei de umiditate și a vântului puternic.

Echipajele române au acționat sub coordonarea directă a autorităților spaniole, având ca scop limitarea extinderii focarelor și stingerea incendiilor. De asemenea, au realizat misiuni de recunoaștere, degajare a căilor de acces și protecție a zonelor neafectate, contribuind astfel la siguranța comunităților locale și sprijinirea operațiunilor ulterioare. Potrivit notează newsbv.ro, misiunea a demonstrat încă o dată eficiența colaborării europene prin Mecanismul de Protecție Civilă al Uniunii Europene, pompierii români acționând și în proximitatea altor module internaționale, inclusiv din Finlanda.

„Mulțumim colegilor noștri pentru profesionalism, devotament și perseverență, precum și autorităților spaniole pentru buna colaborare. Solidaritatea și sprijinul reciproc demonstrează că, în fața situațiilor de urgență majore, Europa răspunde unit și eficient”, a transmis IGSU.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe