Înapoi la știri

Senatorul UDMR Tanczos Barna, despre noua lege a vânătorii de urși

24 Jul 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu

Senatorul UDMR Tanczos Barna, despre noua lege a vânătorii de urși

Senatorul Tanczos Barna, din cadrul UDMR, a anunțat miercuri că noua lege ce reglementează gestionarea populației de urși trebuie să fie pusă în aplicare pentru a asigura protecția vieților omenești, conform informațiilor transmise de Agerpres.

„După opt ani, ursul poate fi din nou vânat în România. Astfel, putem opri creșterea populației de urs brun și putem salva vieți. Începând din 2016, UDMR a fost singura formațiune politică care a căutat constant soluții pentru problema urșilor, cu scopul de a proteja viețile oamenilor. Această muncă de mulți ani a fost concretizată marți, când președintele a promulgat legea ce stabilește cotele de prevenție și intervenție”, a declarat Tanczos Barna într-un comunicat.

Publicitate

Declarațiile lui vin după ce președintele Klaus Iohannis a semnat actul normativ adoptat de Parlament săptămâna trecută. Senatorul a insistat asupra importanței implementării vânătorii și continuării pachetului de măsuri pe care l-a inițiat în timpul mandatului său ca ministru al Mediului.

„Trebuie semnate contractele de finanțare pentru gardurile electrice, aplicată intervenția imediată, continuate studiile de estimare a populației, astfel încât și în anii următori să se poată emite cotele, iar vânătoarea trebuie pusă în practică. Pe termen lung, aceasta este singura modalitate de a gestiona populația de urși, de a reduce conflictele om-urs și de a preveni o nouă tragedie”, a subliniat fostul ministru al Mediului.

Legea prevede cote anuale de vânătoare pentru urși, stabilite pe baza unui studiu științific. Pentru anii 2024 și 2025, sunt aprobate cote de prevenție pentru 426 de exemplare și cote de intervenție pentru 55 de urși bruni. De asemenea, legea stipulează că în anii următori pot fi aprobate noi cote, în funcție de estimările populației de urși.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe