Înapoi la știri

Banca Naţională din România va emite monedă tematică de argint pentru aniversarea a 100 de ani de la primul medaliat olimpic român

03 Jun 2024
2 minute min
Andrei Miroslavescu
Băncii Naționale a României lansează astăzi în circuitul numismatic o nouă monedă de argint dedicată centenarului câștigării primei medalii olimpice de către România. Aceasta are o valoare nominală de 10 lei și este prezentă într-o ediție limitată. Potrivit băncii centrale, moneda este dedicată performanței jucătorilor de rugby români în cadrul Jocurilor Olimpice din 1924, desfășurate la Paris.
Publicitate
Pe aversul monedei este gravată imaginea diplomei primite de echipa de rugby din 1924, alături de inscripția "ROMANIA", stema țării și anul de emisiune, 2024. Reversul monedei surprinde o minge de rugby, împreună cu echipa din 1924 și inscripțiile "PRIMA MEDALIE OLIMPICA A ROMANIEI - 1924" și "100 DE ANI". Potrivit băncii centrale, monedele de argint vor fi ambalate în capsule de metacrilat transparent și vor fi însoțite de broșuri de prezentare și certificate de autenticitate. Acestea vor fi redactate în limba română, engleză și franceză și vor conține semnătura guvernatorului Băncii Naționale a României și a casierului central. Este important de menționat faptul că monedele de argint sunt valabile ca mijloc de plată în toată România. Ele vor fi disponibile în sucursalele regionale ale Băncii Naționale a României din București, Cluj, Constanța, Dolj, Iași și Timiș. Această nouă monedă cu temă sportivă vine să completeze colecția de monede numismatice cu ocazia centenarului României. Lansarea acestei monede reprezintă un omagiu adus atleților români care au adus glorie țării lor prin performanțele lor olimpice. Dacă ești interesat de această știre și de alte noutăți, poți să ne urmărești pe pagina noastră de Facebook sau să primești alerte pe Whatsapp și Telegram.
Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe