Înapoi la știri

Cod galben și roșu de vreme severă și caniculă în România

22 Jul 2025
3 minute min
Cristina Preda

Cod galben și roșu de vreme severă și caniculă în România

Meteorologii au emis o avertizare cod galben pentru zonele Carpaților Meridionali și Orientali, dar și pentru cea mai parte a Moldovei, Munteniei, sudului și estului Transilvaniei, precum și nordului Dobrogei. Este prevăzut un episod de instabilitate atmosferică, care va deveni mai intens spre seară. Vor fi furtuni, rafale de vânt de 60-70 km/h, ploi torențiale, descărcări electrice și, ocazional, grindină. Potrivit notează newsbv.ro, în intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitatea de apă poate ajunge la 20-30 l/mp, fiind posibilă și peste 40 l/mp.

Pe de altă parte, în următoarele 24 de ore, în București, județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călărași și Ilfov se resimte o caniculă deosebit de serioasă, fiind emisă o avertizare cod roșu. Temperaturile maxime vor atinge 40-41 de grade, iar disconfortul termic va fi intens, cu un indice temperatură-umezeală (ITU) care va depăși 80 de unități. Minimele termice vor fi de 20-22 de grade, astfel că vom avea parte de nopți tropicale, deosebit de calde.

Publicitate

Conform sursei citate, restrictii de temperatură sunt de așteptat și în nordul Olteniei, Munteniei, sudul Moldovei și în anumite zone din Dobrogea. Aici, temperaturile maxime vor fi cuprinse între 34 și 38 de grade, iar indicele ITU va depăși ușor pragul critic de 80 de unități până miercuri dimineața. Pentru aceste regiuni, meteorologii au emis o avertizare cod galben valabilă până atunci.

De asemenea, în județul Ialomița și zona continentală a județului Constanța, valul de caniculă va continua până joi dimineața, cu temperaturi maxime de 38-40 de grade și un disconfort termic accentuat. Temperaturile minime vor fi, în general, între 18 și 20 de grade, contribuind la o stare de disconfort pronunțat, scrie citează newsbv.ro.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe