Înapoi la știri

Începe scăderea consumului de antibiotice, declară Rafila

03 Jun 2024
3 minute min
Ion Ionescu
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat astăzi că reglementările recent introduse privind prescrierea şi eliberarea de antibiotice încep să dea rezultate în lupta împotriva bacteriilor multirezistente.
Publicitate
Rafila a subliniat că, deși dreptul de a utiliza antibiotice nu a fost interzis, măsurile au fost implementate cu scopul de a reduce răspândirea infecțiilor cauzate de aceste bacterii. Potrivit ministrului, efectele acestor reglementări au fost vizibile prin scăderea consumului de antibiotice. "Vreau să facem o precizare, cred că oamenii nu au fost bine informaţi sau au fost dezinformaţi, mai degrabă, de către oameni iresponsabili, care folosesc în scopuri politice decizii care sunt în favoarea sănătăţii populaţiei: nu există o interzicere a dreptului de a utiliza antibiotice, dar antibioticele trebuie utilizate atunci când trebuie, în cantităţile care trebuie, doar la prescripţia medicului", a afirmat Rafila. El a subliniat că aceasta este o practică comună în toată lumea civilizată, acolo unde prevalența bacteriilor multirezistente este mult mai mică decât în România. Ministrul a exprimat speranța că, grație acestor măsuri, țara noastră va putea scăpa din topul celor mai mari utilizatori de antibiotice în Uniunea Europeană. Potrivit estimărilor, consumul actual de antibiotice va fi cunoscut abia la finalul anului, însă Rafila a afirmat că se așteaptă să vadă o scădere semnificativă în cantitatea de astfel de medicamente utilizată de populație. Măsurile luate de Ministerul Sănătății au ca scop protejarea sănătății populației și prevenirea unor situații grave, precum infecțiile produse de bacterii multirezistente, care au produs în trecut multe victime. În încheiere, Rafila a lansat un apel către cititori, invitându-i să se alăture comunității de pe pagina de Facebook a ministerului, pentru a fi la curent cu ultimele noutăți și decizii din domeniul sănătății.
Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe