Înapoi la știri

incidente grave la despre spitalul floreasca: medicii, sub lupa autoritatilor

04 Aug 2025
4 minute min
Maria Popescu

incidente grave la despre spitalul floreasca: medicii, sub lupa autoritatilor

Un incident grav s-a petrecut recent la Centrul de Mari Arsi din cadrul Spitalului Clinic de Urgență București - Floreasca, atrăgând atenția asupra problemelor din sistemul medical. Potrivit unor surse, în urma situației, conducerea spitalului a decis reorganizarea manageriala a unității, inclusiv demiterea conducerii Centrului și a celor de la laborator. Începând de astăzi, dr. Adrian Frunza este noul coordonator al Centrului de Mari Arsi, iar laboratorul este condus de dr. Oana Iulia Talpos.

Ministerul Sănătății, citează newsbv.ro, a solicitat demiterea lui Tiberiu Paul Neagu în contextul scandalului legat de infectiile multirezistente. În centrul acestor evenimente se află cazul Laviniei Vlad, o pacientă cu arsuri grave, a cărei stare s-a agravat și a fost transferată. Sora pacientei, Alina Alexandru, a descris online chinurile și suferința trăită de Lavinia, criticând lipsa de empatie și tratamentul inadecvat. "Este inacceptabil, inadmisibil, ca în România anului 2025 un pacient să sufere de durere strigând după ajutor", a spus ea.

Publicitate

Conform declarațiilor coordonatorului ministerului, Alexandru Rogobete, a fost sesizată oficial Colegiul Medicilor din România și s-a cerut o anchetă disciplinară privind modul de aplicare a protocolului de analgezie. Potrivit acestuia, controlul continuă, iar la final se va face public raportul complet. Ministrul a mai spus: "Pacienții trebuie protejați, ascultați și tratați cu demnitate. Nu voi face niciun pas înapoi".

Notează newsbv.ro că, pentru nerespectarea regulilor, vinerea trecută au fost amendate firma de curățenie și Centrul pentru lipsa ventilației corespunzătoare în Compartimentul de Arși. Colegiul Medicilor din Municipiul București a anunțat că a primit fisa de observație a celor două paciente și va analiza cazurile, urmând să trimită adrese medicilor implicați pentru a formula punct de vedere. La final, se va întocmi un raport, precizează sursa citată.

Pentru cazul Laviniei Vlad, implicarea a fost semnificativă, cu participarea a 29 de medici primari, 5 medici specialiști, 28 de medici rezidenți și un psiholog. Alinei Alexandru, sora pacientei, au fost acordate îngrijiri de către 9 medici primari și 7 medici rezidenți, printre alte categorii de personal. Colegiul Medicilor adaugă că astfel de echipe de îngrijire includ și asistenti medicali și infirmieri.

Se numește în plus că șeful Centrului de Arși de la Spitalul Floreasca dă dovezi de iresponsabilitate, fiind acuzat de aroganță și indolență, mai ales după aproape o săptămână de la incident. Ministerul Sănătății a anunțat că, după controale, mai multe deficiențe au fost constatate și s-au aplicat sancțiuni administrative, fiind adoptate și măsuri corective sanitare și organizaționale. Se subliniază în comunicat că situația necesită o atenție specială pentru asigurarea unui tratament adecvat și a respectului față de pacienți și personalul medical.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe