Înapoi la știri

Ion Țiriac premiază sportivii români medaliați la Jocurile Olimpice de la Paris

16 Aug 2024
3 minute min
Maria Simionescu

Ion Țiriac premiază sportivii români medaliați la Jocurile Olimpice de la Paris

Ion Țiriac, cunoscutul magnat român, a îndeplinit promisiunea de a recompensa fiecare sportiv român care a câștigat o medalie la Jocurile Olimpice de la Paris cu un premiu special: o mașină Hyundai Ioniq 5. În cadrul unui eveniment organizat la Tiriac Collection în Otopeni, Țiriac a subliniat importanța respectului și aprecierii pentru acești sportivi care au reușit să guste succesul în competiția internațională.

„Suntem aici să plătim tributul pe care il avem pentru respectul acestor oameni care ne-au adus o rază de soare. Știu că abia ne recâștigăm ceea ce am avut întotdeauna și sper ca, împreună, să aducem copiii înapoi pe terenuri și în săli, lăsând tabletele deoparte”, a declarat Țiriac. El a exprimat dorința ca statul român să investească mai mult în infrastructura sportivă, amintind de întâlnirea recentă cu prim-ministrul, care i-a promis sprijin pentru sport.

Publicitate

Sportivii, printre care s-a numărat și gimnasta Sabrina Maneca-Voinea, au primit autoturisme personalizate. „Vreau să păstrez această mașină în muzeu și sper ca toți să o semneze. Este important ca vizitatorii să vadă ce a însemnat România la Paris 2024”, a adăugat Țiriac.

La eveniment au fost prezenți numeroși invitați de seamă, inclusiv Elisabeta Lipa, președinta Agenției Naționale pentru Sport, și Mihai Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român. România a obținut un total de nouă medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, cu trei de aur, patru de argint și două de bronz. Printre câștigători s-au numărat inotătorul David Popovici, care a obținut aurul la 200 metri liber, și echipajul feminin de canotaj format din Maria Magdalena Rusu și celelalte sportive care au concurat în categoria de opt plus unu.

Această realizare a adus bucurie în rândul sportivilor și a fãcut ca România să fie mândră de performanțele sale la cel mai înalt nivel.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe