Înapoi la știri

Primarul Mihai Apafi anunță un nou parc fotovoltaic la Prejmer, în parteneriat cu o companie privată, pe o suprafață de 50 de hectare!

23 Apr 2024
3 minute min
Maria Simionescu
Primăria Prejmer a anunțat planurile de a construi un parc fotovoltaic extins pe o suprafață de 50 de hectare, în parteneriat cu o companie privată. Primarul Mihai Apafi a făcut această dezvăluire în cadrul emisiunii "Culisele Zilei cu Sebastian Dan".
Publicitate
Proiectul are ca scop valorificarea energiei solare pentru a reduce dependența de sursele de energie tradiționale și a contribui la protejarea mediului înconjurător. Parcul fotovoltaic va fi construit în afara orașului Prejmer, pe o suprafață extinsă de teren. Primăria Prejmer și compania privată colaboratoare vor lucra împreună pentru a aduce acest proiect la viață și a face zona mai ecologică. Mai mult decât atât, proiectul va crea locuri de muncă și va aduce beneficii economice pentru comunitatea locală. Potrivit primarului Mihai Apafi, construcția parcului fotovoltaic va începe în curând și se estimează că va dura aproximativ un an până când va fi complet funcțional. Acesta a subliniat, de asemenea, importanța colaborării dintre Primărie și companiile private pentru a atinge obiectivele și proiectele de dezvoltare durabilă. "Acest parc fotovoltaic este doar unul dintre multele proiecte pe care Primăria Prejmer le are în vedere pentru a face orașul nostru mai prietenos cu mediul înconjurător. Suntem recunoscători pentru sprijinul companiei private și suntem convinși că împreună vom realiza acest proiect cu succes", a afirmat primarul Apafi, conform declarațiilor sale în emisiunea "Culisele Zilei cu Sebastian Dan". Noul parc fotovoltaic din Prejmer este un exemplu al eforturilor autorităților locale pentru a promova energia verde și a proteja natura. Cu toate că există încă mult de făcut, acest proiect este un pas important în direcția potrivită și sperăm că va servi drept un model pentru alte orașe și comunități.
Alte postari din Evenimente
Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe