Înapoi la știri

Titlu de știri: "Angajații Guvernului intră în grevă pentru salarii mai mari - Liderul sindical Noni Iordache a anunțat întreruperea activității între 12 și 13 în semn de protest

30 May 2024
3 minute min
Cristina Preda
Angajații din aparatul de lucru al Guvernului au anunțat că vor întrerupe activitatea joi, în intervalul 12-13, ca formă de protest față de lipsa de respect și inegalitățile salariale din administrația publică centrală. Liderul sindical Noni Iordache a afirmat că această acțiune spontană reprezintă o reacție la situația actuală și că angajații nu mai acceptă să fie tratați ca niște ”consumabile”.
Publicitate
Protestul are loc imediat după ședința de Guvern condusă de premierul Marcel Ciolacu. Se pare că și funcționarii publici din Parlament au protestat anterior, cerând majorări salariale. Cu toate acestea, premierul Ciolacu a declarat marți că Guvernul a făcut tot ceea ce a fost posibil în privința majorării salariale și a atras atenția că trebuie să se evite dezechilibrul macroeconomic. Contextul protestului început în luna mai arată că angajații din aparatul de lucru al Guvernului au fost nevoiți să protesteze în fața Palatului Victoria, deoarece revendicările lor salariale nu au fost luate în considerare. Potrivit liderului sindical Noni Iordache, aceștia cer majorări salariale și acuză discriminarea lor. "Suntem vârful administrației, vorbim de cancelaria premierului, Secretariatul General al Guvernului, ANAP (agenția națională de achiziții publice) și controlul corupției din partea premierului, care din 2015 nu au mai beneficiat de majorări salariale, cu excepția celei din decembrie de 5%", a declarat Iordache. El a menționat că media veniturilor în această categorie bugetară este de aproximativ 5000 de lei net. Sursa protestului a fost anunțată ca fiind nemulțumirea persistentă a angajaților față de situația salarială din administrația publică centrală. Dacă susțineți demersul lor, sunteți invitați să vă alăturați și să ne urmăriți pe pagina noastră de Facebook, unde puteți aprecia această știre printr-un "Like".
Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe