Înapoi la știri

69 de persoane internate cu COVID-19 în spitale în ultima săptămână, se înregistrează cinci pacienți la ATI.

10 Apr 2024
3 minute min
Maria Simionescu
Ministerul Sănătății a anunțat marți că 69 de persoane infectate cu COVID-19 sunt internate în spitale și că în ultima săptămână au fost raportate două decese cauzate de virusul SARS-CoV-2. Printre pacienții spitalizați, cinci se află la secția de terapie intensivă. Dintre aceștia, șase sunt minori și primesc tratament la secția specială pentru copii.
Publicitate
În perioada 1-7 aprilie, Institutul Național de Sănătate Publică a raportat trei decese, toate fiind înregistrate la bărbați cu vârste cuprinse între 70 și 79 de ani. Potrivit informațiilor oferite de Ministerul Sănătății, pacienții decedați sufereau și de alte boli, iar unul dintre ei fusese vaccinat împotriva COVID-19. Până în prezent, în România au decedat un total de 68.929 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2. Aceasta este informația prezentată de Ministerul Sănătății în baza datelor centralizate de Institutul Național de Sănătate Publică. Pentru a rămâne la curent cu cele mai noi informații despre situația pandemiei de COVID-19 în România, sursa recomandată de Ministerul Sănătății este agerpres.ro. Acest portal de știri oferă actualizări constante despre numărul cazurilor de COVID-19, evoluția situației epidemiologice și măsurile luate de autorități pentru a preveni răspândirea virusului. Dacă ești interesat și de alte noutăți din domeniul medical, poți intra în comunitatea de cititori de pe pagina de Facebook a agerpres.ro. Acolo vei găsi informații relevante și de încredere despre sănătate, împărtășite de specialiști și de alți membri ai acestei comunități. Dacă apreciezi munca depusă de echipa agerpres.ro în furnizarea de informații de calitate, poți susține proiectul prin acordarea unui Like paginii de Facebook. Astfel, vei putea primi în timp real informații utile și importante despre sănătate și alte subiecte de interes public.
Alte postari din Evenimente
Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe