Înapoi la știri

Expozitia fotografica "Noi, Poporul: 25 de ani de Parteneriat Strategic" ajunge la Brașov

13 Aug 2024
2 minute min
Elena Dumitrescu

Expozitia fotografica "Noi, Poporul: 25 de ani de Parteneriat Strategic" ajunge la Brașov

Expozitia fotografica itineranta "Noi, Poporul/We the People", care marchează 25 de ani de Parteneriat Strategic între România și Statele Unite ale Americii, se va deschide pe 13 august la Brașov. Expoziția va putea fi vizitată până pe 3 septembrie.

Potrivit Ambasadei SUA la București, expoziția "Noi, Poporul: 25 de ani de Parteneriat Strategic" oferă un eseu fotografic care explorează relațiile diplomatice, de securitate, economice și culturale dintre cele două națiuni. Acest proiect este organizat de Ambasada SUA în România, în colaborare cu Ministerul Afacerilor Externe, Unitatea Arhive Diplomatice, precum și cu Agenția Națională de Presă AGERPRES și Universitatea din Craiova.

Publicitate

Inaugurarea expoziției va avea loc marți, la ora 17:30, pe Strada Republicii, lângă clădirea Modarom. La eveniment va fi prezent și Atasatul Cultural al Ambasadei SUA, Peter H. Brown, care va susține declarații de presă. Deschiderea oficială va începe la ora 18:00 la Centrul Cultural Apollonia, după o vizionare a expoziției în aer liber.

Printre cei care vor participa la eveniment se numără Claudia Nicolae, directorul general al Agenției Naționale de Presă AGERPRES, Andrei Luca, directorul Direcției de Diplomație Culturală, Educație și Știință din Ministerul Afacerilor Externe, și primarul municipiului Brașov, Allen Coliban, alături de președintele Consiliului Județean Brașov, Todorica-Constantin Șerban.

Pentru realizarea acestei expoziții, AGERPRES a oferit 20 de fotografii din arhiva sa, iar Ministerul Afacerilor Externe a contribuit cu alte 13 imagini. Expoziția a fost prezentată în diverse orașe din România în ultimii doi ani.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe