Înapoi la știri

Ministrul Energiei recomandă economisirea curentului în timpul caniculei

16 Jul 2024
4 minute min
Maria Popescu

Ministrul Energiei recomandă economisirea curentului în timpul caniculei

București, luni - Ministrul Energiei a oferit soluții pentru sprijinirea Sistemului Energetic Național (SEN) în contextul valului de caniculă. Sebastian Burduja a sugerat ca între orele 18:00 și 21:00, românii să evite folosirea aparatelor mari consumatoare de energie electrică.

"Este un subiect sensibil. De ce? Pentru că, într-o altă epocă, românilor li s-au restrâns aceste drepturi pe care într-o țară civilizată ar trebui să le ai. Ar trebui să ai dreptul să-ți aprinzi lumina, să pui mașina de spălat rufe când dorești. E adevărat, din perspectiva Sistemului Energetic Național, dacă un român vrea să facă un bine, ar trebui să nu pornească mașina de spălat rufe sau de spălat vase sau alți consumatori în acest vârf de seară, deci între ora 18:00 și ora 21:00. Ar putea face acest lucru", a declarat Burduja în cadrul unei conferințe de presă, potrivit Agerpres.

Publicitate

Luni, Comandamentul de Vară pentru Sectorul Energetic s-a reunit pentru a discuta măsuri imediate și recomandări adresate populației.

Ministrul Burduja a subliniat că s-a solicitat creșterea producției de energie din toate sursele disponibile, în special producția în bandă. "La nivelul Departamentului Energetic Național avem experți de top. În această perioadă, cu precădere, se monitorizează atent producția și consumul, iar echilibrul sistemului este prioritate zero. Pot apărea avarii punctuale, locale, iar operatorii de distribuție sunt pregătiți să intervină. Dar nu se pune problema unor întreruperi pe scară largă a furnizării de energie electrică. Trebuie să fim, totuși, realiști, după 34 de ani în care investițiile, mai ales cele publice, în sectorul energetic au fost la un nivel extrem de redus, nu putem să ne așteptăm la miracole. Cu toate acestea, într-un singur an, am atras finanțări nerambursabile de 13,6 miliarde euro - în producție, în transport, în distribuție", a explicat ministrul.

Reuniunea a inclus reprezentanți ai Ministerului Energiei, Transelectrica - Dispeceratul Energetic Național (DEN), OPCOM, ANRE, Transgaz, principalii producători și distribuitori. Se va continua monitorizarea situației pentru a garanta furnizarea continuă și sigură de energie electrică.

Ministerul Energiei va rămâne atent la această problemă și va lua toate măsurile necesare pentru protecția Sistemului Energetic Național.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe