Înapoi la știri

Programul "Rabla" pentru flote de transport, disponibil din 2024

13 Jun 2024
3 minute min
Maria Popescu

Programul "Rabla" pentru flote de transport, disponibil din 2024

București, România – Un nou program "Rabla" destinat flotelor de transport mediu și greu este în pregătire și ar putea deveni operațional anul viitor, a declarat Bogdan Bălănișcu, secretar de stat în Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP).

"Am investit în componenta de 'Rabla Plus' și am modificat planul și valoarea tichetului pentru a pune mai multe unități în circulație anul acesta. Primul program 'Rabla Plus' pe 2024 s-a lansat și s-a consumat. Pregătim încă unul pentru anul viitor", a spus Bălănișcu la conferința Electric Truck Experience.

Publicitate

Oficialul a menționat provocările legate de alocarea bugetară. "Este dificil, aproape imposibil, să existe o linie de finanțare deschisă pentru acest program din cauza componentelor bugetare și a rectificărilor anuale. Din acest motiv, ceva operațional nu se poate discuta mai devreme de anul viitor", a subliniat secretarul de stat.

Referindu-se la dezvoltarea rețelei de încărcare a vehiculelor electrice, Bălănișcu a subliniat: "Este nevoie de investiții în componenta de Cercetare-Dezvoltare pentru a încuraja economia națională și a dezvolta România. Trebuie să considerăm capacitățile de stocare pentru energia electrică și stațiile de încărcare, acestea fiind interdependente și importante din punct de vedere financiar."

Bălănișcu a subliniat și rolul autorităților publice locale. "Ele trebuie să fie interesate de calitatea aerului din comunități. Mare parte din poluarea din București și Iași provine din trafic. Este necesar sprijin guvernamental și local pentru a înlocui vehiculele folosite de servicii locale și companii de transport public."

Oficiali, transportatori și companii de logistică și retail au participat la a doua ediție a conferinței Electric Truck Experience, organizată la Palatul Parlamentului.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe