Înapoi la știri

aplicarea a aproape 350.000 de amenzi pentru viteza în primele șase luni ale anului

18 Aug 2025
2 minute min
Maria Simionescu

aplicarea a aproape 350.000 de amenzi pentru viteza în primele șase luni ale anului

Poliția Rutieră a emis, în primele șase luni ale anului 2025, aproape 350.000 de amenzi pentru depășirea limitei de viteză, potrivit sursei newsbv.ro. Dintre șoferii sancționați, peste 30.000 au rămas și fără permis de conducere, notează citează autoritățile.

Publicitate

De la începutul anului, poliția a fost echipată cu 700 de radare pe trepied, montate pe suport fix. Aceste dispozitive înregistrează continuu traficul pe anumite porțiuni de drum și permit detectarea vehiculelor care depășesc limita de viteză sau încalcă alte reguli de circulație. Spre deosebire de pistoalele radar clasice, ce trebuie ținute de un polițist, noile radare fixe pot înregistra toate mașinile care trec prin dreptul lor, fără intervenția directă a agenților.

Conform datelor transmise de Inspectoratul General de Poliție, citate de newsbv.ro, în medie, 4 din 100 de șoferi au fost sancționați pentru viteze excesive, iar 1 din 10 dintre aceștia au rămas și fără permis. În total, aceste cazuri reprezintă circa 5% din totalul amenzilor pentru viteză aplicate în această perioadă. Așa cum notează sursa, sancțiunile sunt transmise prin poștă, după verificarea înregistrărilor.

Pentru depășirea limitei de viteză în localitate, în 2025, șoferii riscă amenzi variabile, în funcție de cât au depășit limita admisă. Pe lângă amenda, pot fi acordate și puncte de penalizare. Potrivit specialiștilor, în cazul în care viteza depășește cu mult limita legală, sancțiunile pot fi mai dure.

Este important de menționat că foarte mulți conducători auto nu respectă limitele impuse de Codul Rutier, iar autoritățile continuă să aplice sancțiuni pentru siguranța traficului.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe