Înapoi la știri

Canicula persistă vineri în 24 de județe și în București

15 Aug 2025
3 minute min
Simona Stan

Canicula persistă vineri în 24 de județe și în București

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță că în comuna vineri, 15 august, temperaturile foarte ridicate vor dura între orele 12:00 și 21:00 în 24 de județe și în municipiul București. Potrivit meteorologilor, temperaturile maxime se vor încadra între 33 și 37 de grade Celsius, cele mai mari valori fiind în regiunile vestice și sud-vestice ale țării. Pentru aceste zone, a fost emis un Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat.

Printre județele vizate de aceste atenționări se numără Satu Mare, Maramureș, Bistrița-Năsăud, Mureș, Cluj, Sălaj, Bihor, Alba, Sibiu, Hunedoara, Arad, Timiș, Caraș-Severin, Gorj, Vâlcea, Argeș, Dâmbovița, Mehedinți, Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călărași, Ilfov și, desigur, București. Potrivit notează ANM, indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele vestice și nord-vestice, fiind izolat în cele sudice și sud-estice.

Publicitate

Municipiul București se află în cursul zilei de vineri sub o atenționare de Cod galben pentru vreme extrem de caldă, fiind prognozate maxime de până la 36 de grade Celsius. În același interval orar, vremea va deveni caniculară, disconfortul termic fiind resimțit intens, iar indicele temperatura-umezeală atingând pragul critic de 80.

Cerul va fi senin, iar vântul va sufla slab sau moderat. Meteorologii precizează că sâmbătă, 16 august, valul de caniculă va continua, menținând temperaturi ridicate și disconfort termic crescut în vestul, sud-vestul și, local, în centrul țării.

Conform site-ului newsbv.ro, autoritățile avertizează că perioada va fi dificilă pentru persoanele sensibile la vreme extremă și recomandă evitarea expunerii prelungite la soare în orele cele mai calde ale zilei. Dacă aprecii această știre, te invităm să intri în comunitatea noastră de pe Facebook și să ne dai un Like.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe