Înapoi la știri

Guvernul pregătește plafonarea numărului de angajați în primării și consilii județene

18 Jul 2025
3 minute min
Ion Ionescu

Guvernul pregătește plafonarea numărului de angajați în primării și consilii județene

Premierul Ilie Bolojan a anunțat că guvernul va introduce o măsură radicală pentru reforma administrației publice în România. Potrivit declarațiilor sale, va fi plafonat numărul de angajați în primării și consilii județene, în funcție de dimensiunea localităților.

În cadrul unei conferințe de presă desfășurate la Palatul Victoria, Ilie Bolojan a explicat că se va introduce o normă națională pentru limitarea personalului din primării, criteriul principal fiind numărul de locuitori ai fiecărei localități. Conform sursei newsbv.ro, în cazul consiliilor județene, pentru stabilirea plafonului, vor fi luate în considerare și alți indicatori, pe lângă populație.

Publicitate

Potrivit premierului, pachetul de măsuri, care este în curs de elaborare, va fi dezbătut cu reprezentanții autorităților locale începând de săptămâna viitoare. Termenul final pentru finalizarea documentelor este sfârșitul lunii iulie, când se va realiza și cadrul legislativ necesar.

Ilie Bolojan a subliniat că administrațiile locale eficiente, care funcționează cu un număr redus de angajați, vor avea mai multă libertate în organizare. Conform declarației sale, măsurile urmăresc creșterea eficienței în administrație, întărirea capacității administrative a primăriilor, precum și descentralizare și digitalizare.

Conform notează newsbv.ro, scopul final al acestor schimbări, spunea premierul, este ca primăriile să devină "factori activi de dezvoltare a comunităților locale". Discuțiile oficiale cu reprezentanții administrațiilor locale vor începe săptămâna viitoare, iar până la sfârșitul lunii iulie, guvernul va finaliza pachetul legislativ.

Se prefigurează o schimbare semnificativă în modul în care funcționează administrațiile locale din țară, cu accent pe responsabilitate, eficiență și rezultate concrete pentru cetățeni.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Sindicaliștii SANITAS protestează împotriva noii legi a salarizării

Sindicaliștii din cadrul SANITAS contestă cu fermitate proiectul noii legi a salarizării, considerându-l „inechitabil, incomplet și profund defavorabil angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială”. Aceștia organizează un protest miercuri, la București, atrăgând sute de angajați din întreaga țară, conform newsbv.ro.

Evenimente

Întreruperea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare din Brașov

Compania Apa Brașov anunță că, astăzi, 3 iunie 2026, va efectua lucrări la rețeaua publică, ceea ce va duce la oprirea furnizării apei pe Bulevardul Ştefan cel Mare. Aceste măsuri sunt parte dintr-un plan de reparații necesar pentru îmbunătățirea serviciilor.

Evenimente

Telecabina Tâmpa permite achiziția online a biletelor pentru turiști

Turiștii și brașovenii care doresc să exploreze frumusețile montane ale Tâmpei pot acum să cumpere cartelele online. Această facilitate a fost introdusă recent de compania Ana Teleferic, responsabilă cu administrarea telecabinei.

Acasa Recente Radio Județe